Komárom - Bábolna kistérségi portál

2019.06.03.
Értesítés szúnyog gyérítésről

ÉRTESÍTÉS LÉGI SZÚNYOGGYÉRÍTÉSRŐL

Ezúton értesítjük, hogy az Önkormányzat illetékességi területén légi szúnyoggyérítés kerül elvégzésre.

A védekezés időpontja: 2019. június 3. napján, a polgári napnyugtát megelőző 1,5 órában.

Tartaléknapok: a főnapot követő 2 nap

Felhasználásra kerülő vegyszer megnevezése:

Légi irtás esetén: Deltasect 1,2 ULV

A készítmény méhekre veszélyes, ezért kérjük, hogy a kezelés ideje alatt a méhek bezárásáról gondoskodni szíveskedjenek!

Dátum: Ács, 2019. május 31.

Tisztelettel:

Dr. Szentirmai István sk.

polgármester

2019.05.30.
Felhívás parlagfű elleni védekezésre

parlagfű elleni védekezésre
A parlagfű hazánk egyik leggyakoribb gyomnövénye, melynek virágpora több allergiás megbetegedés kiváltója, mint az összes többi allergén növényé együttvéve. Emellett a rendkívül agresszív gyomnövény elnyomja a kultúrnövényeket, felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét, ezáltal jelentős terméskiesést okozhat. A parlagfű elleni védekezés fő célja a parlagfű virágzásának és magképzésének megakadályozása. Ennek leghatékonyabb eszköze a felelős és tudatos földhasználat. Ennek hiányában azonban a hatósági intézkedések elkerülhetetlenek.
Felhívjuk az ingatlantulajdonosok és földhasználók figyelmét, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény rendelkezései értelmében az általa használt ingatlanon mindenki köteles a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Kérjük valamennyi ingatlan használóját, illetve tulajdonosát, hogy aki eddig nem tett eleget kötelezettségeinek, az a védekezési munkát, mely lehet mechanikai (gyomlálás, kaszálás, stb.) és kémiai védekezés, haladéktalanul végezze el.
A hatóságok részéről az ellenőrzések és a szankcionálások június hónaptól kezdődően országos szinten folyamatosan zajlanak. Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségnek a földhasználó nem tesz eleget, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A végrehajtási munkálatok költsége pedig a mulasztás elkövetőjét terheli. A mulasztóval szemben ezen túl a növényvédelmi hatóság a fertőzött terület nagyságától és a parlagfű-borítottság mértékétől függően 15.000.-Ft-tól 5.000.000.-Ft-ig terjedő növényvédelmi bírságot szabhat ki.
A parlagfüves területeket a lakosság interneten keresztül, a Parlagfű Bejelentő Rendszeren is bejelentheti, melynek elérési címe http://pbr.nebih.gov.hu. Emellett ha ácsi belterületről van szó, a Polgármesteri Hivatalban személyesen, vagy az 595-144-es telefonszámon, ha pedig külterületről, akkor a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Komáromi Járási Hivatal Földhivatali Osztályánál (2900 Komárom, Szabadság tér 1. Telefon: 06-34/795-900), vagy a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Tatabányai Járási Hivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztályánál (2890 Tata, Új út 17. Telefon: 06-34/586-820, Fax: 06-34/586-821).
Együttműködésüket előre is köszönjük.
Ácsi Polgármesteri Hivatal

2019.05.31.